Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Balıkesir'de 500 Adet Kınalı Keklik Doğaya Salındı…

Ağustos 08, 2017

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce; sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi kapsamında tabiatta azalmış ve nesli tükenme noktasına gelmiş doğal türlerimizden keklik ve sülün üretilerek tabiata yerleştirilmektedir. Bu maksatla öncelikle keklik ve sülün tabii yaşama ortamları teşkilatımız tarafından tespit edilmekte ve bu tespitler doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce her yıl “Tabiatta Yerleştirme Eylem Planı” oluşturulmaktadır.


Bu faaliyetle, tabiatta azalan veya nesli tükenme noktasına gelen keklik ve sülünün tekrar yaşama alanlarına kazandırılması ve popülasyonlarının arttırılması hedeflenmektedir. Oluşturulan eylem planları çerçevesinde; 2001 yılından bugüne kadar her yıl artan miktarlarla birlikte 396.903 âdet keklik ve 213.176 âdet sülün olmak üzere 610.079 kanatlı yaban hayvanı tabiata yerleştirilmiştir. Aynı şekilde bugüne kadar Balıkesir ilinde; tabiata 4.250 adet Kınalı Keklik ve 2.000 adet Sülün ile 65 adet Kızıl Geyik yerleştirmesi yapılmıştır.


Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan “2017 yılı Doğaya Keklik ve Sülün Yerleştirme Eylem Programı” çerçevesinde, Şube Müdürlüğümüze tahsisi yapılan 16 haftalık yaşını doldurmuş ve sağlıklı olan 500 adet kınalı keklik, Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü’ nün Şuhut Keklik Üretme İstasyonundan 08.08.2017 tarihinde Balıkesir’e getirilmiştir.

2015 yılında 1.000 adet Kınalı Keklik yerleştirmesi yapılarak avlanmaya en az 3 yıllık süre ile kapatılan Kepez, Kocabey, Taşköy, Yusufçamı, Çoturtepe kırsal mahalleleri sınırlarında yer alan sahaya, 2017-2018 İl Av Komisyonunda “Yaban Hayatı Yerleştirme Sahası” olarak belirlenmesi münasebetiyle stok artırımı amaçlı Kınalı Keklik yerleştirmesi yapılmıştır.


Orman ve Su İşleri Bakanlığı II. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hidayet TOPÇU, Balıkesir Şube Müdürü İlker BALDAN, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü personeli ile Sındırgı Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Başkanı Bülent ATA, bahsi geçen kırsal mahalle muhtarları ve yerel avcılar eşliğinde kınalı kekliğin biyolojik özellikleri dikkate alınarak doğal yaşam ortamına uygun olarak seçilen alanda doğaya yerleştirme çalışması yapılmıştır.

Kınalı Kekliklerin doğayla buluşmasında rol alan başta Sındırgı Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü Başkanı Bülent ATA olmak üzere tüm avcılarımıza, türlerimizin korunması ve çoğalması için fedakârlıkta bulunan tüm kırsal mahalle muhtarlarımıza ve paydaş avcı camiasına teşekkür ederiz.

Orman ve Su İşleri Bakanlığının görevleri arasında bulunan yaban hayvanı yerleştirme çalışması, korumanın yanında tüketmeden yaşatmaya dikkat çekilmesi açısından çok değerli bir çalışmadır. Balıkesir Şube Müdürlüğü olarak doğayla dost, topraklarının değerini bilen, dünyaya gelen tüm canlıların yaşam alanına saygı gösteren nesillerin yetişmesine, küçük de olsa bir katkı sağlamak tek amacımızdır.