Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Bu Cennet Köşemizi Yeniden Ağaçlandıracağız...

Ağustos 24, 2017

     Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde kalan Hakkı Bey Yarımadası Cennet koyu mevkiinde çıkan orman yangını sonrası yanan alanda incelemelerde bulundu.


      Ardından yangın ve alanda yapılacak ağaçlandırma çalışmaları ile ilgili basın açıklamasında bulunarak;

     “17 Ağustos tarihinde çıkan orman yangınında yaklaşık 20 hektar alan zarar gördü. Burada 10 bine yakın ağacımız zarar gördü. Nedenini henüz tespit edemediğimiz fakat başlangıç noktası itibariyle bakıldığında sabotaj ihtimalide olan iki noktadan başlayan yangına arazözler ile 5 dk. İçerisinde, helikopterler ile de 30-40 dk. İçerisinde ilk müdahalesi yapılmış Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Çanakkale ve diğer İllerden gelen takviyelerle birlikte hem havadan hem karadan müdahalelerle 16.10 civarında başlayan yangın 19.00 civarında kontrol altına alınmıştır. Yani yaklaşık 3 saatte çok şükür daha da büyümeden yangını kontrol altına aldık.

     Son 8-10 yıldır devletimizin gücü ve imkanı, Orman Bakanlığına sağladığı imkanlar geliştiği için çok şükür ki bu tür yangınları çok kısa sürede kontrol altına alabiliyoruz. Ama arzu ediyoruz ki bunlar hiç yaşanmasın, hiç olmasın. Ekiplerimiz sahada çalışmalara başladılar. En seri şekilde dikim zamanı olan ekim sonu ile kasım ayı başında yanan alan dikime hazırlanmış olacak.

    Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu'nun da yaptığı açıklama basına verdiği bilgiler doğrultusunda; asla ve asla Anayasamıza göre yanan ormanlık alanın başka bir amaçla kullanımı mümkün değildir. Böyle bir örneği de yoktur. Bu konuda yapılan açıklamaları anlamakta güçlük çekiyoruz. Yani bu alanın başka türlü değerlendirilmesi söz konusu olamaz. Orman Bakanlığımızın, Orman Genel Müdürlüğümüzün buna aksi yönde yaptığı hiçbir çalışma yok, bir tane örnek yok.

     İsterdik ki 10 bine yakın ağacımız zayi olmasın, isterdik ki bu yangın oluşmasın, ama olduktan sonra müdahale ettik söndürdük şimdi bu sahanın rehabilitasyonu ve bakımı yapılacak, yeniden ağaçlandırılacak. Orman Bakanlığının bu konuda ki çalışmaları yeterli ama sivil toplum kuruluşlarımız bu konuda bize destek olmak isterse hep birlikte bu alanda bu çalışmayı yapabiliriz. Ancak bu katkılar bizim koordinasyonumuzda gerçekleşebilir. Hep birlikte bu güzel alanı, bu nadide alanı, bu cennet köşesini yeniden ihya edeceğiz." Dedi.


     Vali Ersin Yazıcı'ya; Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Bursa 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Orman ve Su İşleri Balıkesir Balıkesir Şube Müdürü İlker Baldan, , Burhaniye Doğa Koruma ve Milli Park Şefi Atasay Tanrısever, Edremit Orman İşletme Müdür V. Canan Avcu, Ayvalık Orman İşletme Şefi Deniz Meltem ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekibi eşlik etti.