Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Yaban Hayatı popülasyonu devamı için Keklikleri doğa ile buluşturduk…

Haziran 21, 2019

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce; sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetimi kapsamında tabiatta azalmış ve nesli tükenme noktasına gelmiş doğal türlerimizden keklik ve sülün üretilerek tabiata yerleştirilmektedir. Bu maksatla öncelikle keklik ve sülün tabii yaşama ortamları teşkilatımız tarafından tespit edilmekte ve bu tespitler doğrultusunda Genel Müdürlüğümüzce her yıl “Tabiatta Yerleştirme Eylem Planı” oluşturulmaktadır.

Bu faaliyetle, tabiatta azalan veya nesli tükenme noktasına gelen keklik ve sülünün tekrar yaşama alanlarına kazandırılması ve popülasyonlarının arttırılması hedeflenmektedir. Oluşturulan eylem planları çerçevesinde; 2001 yılından bugüne kadar her yıl artan miktarlarla birlikte Balıkesir ilinde; tabiata 7450 adet Kınalı Keklik 2.000 Sülün ile 65 adet Kızıl Geyik yerleştirmesi yapılmıştır.

Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan “2019 yılı Doğaya Keklik ve Sülün Yerleştirme Eylem Programı” çerçevesinde, Şube Müdürlüğümüze tahsisi yapılan 1000 adet kınalı keklik, Yozgat Şube Müdürlüğü’ nün Yozgat Yaban Hayvanı ve Keklik Üretme İstasyonundan 21.06.2019 tarihinde Balıkesir’e getirilmiştir.

İlimiz Dursunbey İlçesi Tepeköy, Hacıömerler, Sinder ve Çınarköy kırsal mahalleleri civarında yer alan sahaya, 2019-2020 İl Av Komisyonunda “Yaban Hayatı Yerleştirme Sahası” olarak belirlenmesi münasebetiyle stok artırımı amaçlı Kınalı Keklik yerleştirmesi yapılmıştır.

Dursunbey Kaymakamı Sayın Emrullah TEMİZKAN, Dursunbey Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Sadettin ASLAN, Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürü Hakan MUMCUOĞLU, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hidayet TOPÇU, Dursunbey Orman İşletme Müdürlüğü ve Dursunbey Orman İşletme Şefliği yetkilileri ile Balıkesir Şube Müdürü İlker BALDAN, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü personeli ve Dursunbeyde bulunan Kamu Kurumu temsilcileri ve Dursunbey Avcılık, Atıcılık ve İhtisas Kulübü Derneği işbirliği ile bahsi geçen kırsal mahalle muhtarları ve yerel avcılar eşliğinde kınalı kekliğin biyolojik özellikleri dikkate alınarak doğal yaşam ortamına uygun olarak seçilen alanda doğaya yerleştirme çalışması yapılmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığının görevleri arasında bulunan yaban hayvanı yerleştirme çalışması, korumanın yanında tüketmeden yaşatmaya dikkat çekilmesi açısından çok değerli bir çalışmadır. Balıkesir Şube Müdürlüğü olarak doğayla dost, topraklarının değerini bilen, dünyaya gelen tüm canlıların yaşam alanına saygı gösteren nesillerin yetişmesine, küçük de olsa bir katkı sağlamak en önemli hedeflerimizden biridir.